Stanovisko k žádosti ke zřízení nového pietního místa od Vojenského historického ústavu

24.06.2022

Praha 26. března 2021 

Vážený pane doktore, 

k žádosti Krajského úřadu Libereckého kraje o zřízení pietního místa v obci Kořenov sděluji následující stanovisko. 

Padlý voják již není nepřítel a k uchování památky padlých vojáků je Česká republika vázána jak mezinárodními smlouvami, kterých je signatářem, tak obecnou úctou ke každému jedinečnému lidskému životu. Současně ale nelze připustit, aby pietní místa, sloužící k humánním účelům připomínky lidských osudů, zmařených válkou, sloužily také jako pomníky totalitních režimů, zodpovědných za rozpoutání světových válečných konflagrací. V takovém případě by šlo přímo o výsměch obětem válek. 

V případě pomníku u rozhledny Štěpánka na vrchu Hvězda v katastrálním území Příchovice obce Kořenov je funkce objektu doložena pouze vzpomínkou pamětníka z roku 2020, tedy po 76 letech, který byl v době vzniku objektu dítětem, a také odborným vyjádřením, které se soustředilo v podstatě pouze na tvar plastiky tlapatého kříže a jeho místu v německé vojenské symbolice, zejména ve faleristice. Zcela tak byla pominuta celková architektonická dispozice objektu a doba i okolnosti, za kterých byl vybudován. Rok 1944 byl pro nacistické Německo rokem těžkých vojenských porážek na všech frontách. Nacistický režim se proto všemi dostupnými prostředky snažil udržet morálku obyvatelstva na výši, dostatečné pro další vedení sebevražedné války. Připomeňme na tomto místě z mnoha příkladů alespoň zveličované zprávy o "zázračných zbraních odvety, které Německo dovedou ke konečnému vítězství" a propagandistický velkofilm Veita Harlana "Kolberg", dokončovaný za vynaložení značných nákladů také v roce 1944. Půlkruh kamenů pouze s názvy obcí, bez uvedení jmen padlých, v jehož čele stojí plastika ve tvaru německého vojenského vyznamenání, opatřeného symbolem hákového kříže, tak lze legitimně interpretovat jako nacistickou novopohanskou "svatyni", oslavující připravenost k lidským obětem ve jménu nacistické ideologie. To, že byl areál pravděpodobně truchlícími pozůstalými užíván jako symbolický "hrob v dáli" jejich blízkých, svědčí spíše o antropologické důležitosti truchlení, než o záměru, se kterým byl objekt vybudován. Obnovování připomínek hnědé minulosti tohoto území je symptomem malého sebevědomí představitelů místní samosprávy, a je tragické, že je na to vůbec nutné výslovně upozorňovat. 

Vojenský historický ústav Praha by proto doporučil zřízení pietního místa pouze při splnění dvou podmínek: kamenná plastika kříže, strženého v roce 1945 a ilegálně instalovaná na místo v roce 2011, bude snesena, uložena v některé z muzejních institucí, a na svém místě nebude nahrazena kopií. Odstranění plastiky by měli nejlépe financovat ti, kteří nacistický symbol v roce 2011 ilegálně vztyčili. A za druhé, areál bude doplněn jmenným soupisem padlých z dotčených obcí, který bude uveden buď na doplňkové vysvětlující tabuli anebo formou současného uměleckého díla. V aktuální podobě, kterou má areál u rozhledny Štěpánka na vrchu Hvězda v katastrálním území Příchovice obce Kořenov, Vojenský historický ústav Praha zřízení pietního místa zásadně n e d o p o r u č u j e. 

Celý dokument ke stažení po kliknutí na tlačítko níže

© 2021 Josef Doškář
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky