Nejnovější poznatky - kapitola 2

13.09.2021

Nezákonná obnova žulového Železného kříže 1939 II. stupně.

Bez povolení "neznámí" pachatelé, kteří si říkají Přátelé kříže, později spolek Jizeran, v říjnu 2011 obnovili nacistický kříž a v souvislosti s ním zničili a okupovali pozemek pč. 3456/1. Následně pak zničili německý Háj hrdinů, paradoxně kvůli tomu, že se jim zdál původní Háj hrdinů příliš malý.

Obnova nacistického žulového kříže trvala několik týdnů. Nejprvemuseli vyzvednout tři svalená ramena ze svahu.

Potom postavili lešení a za tři týdny byl nacistický žulový kříž obnoven.  

Muž na obrázku vlevo není Jan Staněk, jak jsme minule omylem uvedli. Podstatné je, že neznámý pán v bílé bundě povzbuzuje pachatele čtením úryvků z knihy Marka Řeháčka Příběhy jizerskohorských rozhleden. Spisovatel Řeháček v knize vydané v roce 2011 je první, kdo dezinformuje čtenáře. Je první, kdo píše příběh o nevinném maltézském kříži vztyčeném někdy okolo roku 1918 na paměť vojáků padlých v 1. světové válce. Marek Řeháček spustil jako první dezinformační kampaň o nevinném maltézském kříži. Začalo to jeho větou na straně 38:

"Jenže, a teď se každý podrží, existují ale snímky z roku 1937, na nichž je ulomený kříž prakticky v dnešní podobě."

Přátelé kříže pracovali často i v noci. Pivo zabezpečoval Jan Staněk.

Noční osvětlení bylo napájeno elektrickým proudem z bufetu Jana Staňka. 

Pachatelé připevňují poslední rameno kříže. 

Fotografie Michala Picka potvrzuje, že nacistický žulový Železný kříž 1939 II. stupně byl obnoven 31.10.2011. Obnovili ho Přátelé kříže. Spolek Jizeran vznikl až 8.12.2011. Na snímku je Michal Picek první zprava v horní řadě. V horní řadě třetí zprava vykukuje bez čepice Daniel Žalman. Uprostřed dole ve spodní řadě sedí Adam Kapčiar.

Info z faceboku - Michal Picek by se chtěl navrátit ke "kořenům".

Info z facebooku. Zimní procházka ve vojenských čepicích, na kterých jsou připevněny symboly-umrlčí lebky. Zakladatel spolku Jizeran-Michal Picek je vlevo.

Michal Picek je společně s Jiřím Přiklopilem a Adamem Kapčiarem zakládajícím členem spolku Jizeran.

Spolek Jizeran vznikl až 8.12.2011, 38 dnů po obnovení nacistického kříže. 

Jizeran připevnil do kamene, který leží nedaleko žulového kříže, tabulku s citátem Senecy: "Žít znamená bojovat". Dále připojil informací: "Toto místo bylo obnoveno s úctou k obětem válek spolkem Jizeran."

Tato destička je jediným písemným dokumentem, který spolek Jizeran vytvořil. Tento text, stejně tak jako všechny texty, které byly dodnes na pozemku mezi žulovým křížem a rozhlednou Štěpánkou umístěny, jsou dezinformační. To je text podepsaný správcem rozhledny Janem Staňkem 2012-2019 a text podepsaný starostou obce Kořenova Lubošem Markem a PhDr. Uhlířem z června 2019.

Jan Staněk je autorem dezinformačního textu, který až do června 2019 účelově přesvědčoval návštěvníky areálu o nevinnosti kříže. Podle něho vznikl někdy v roce 1918 na památku padlých místních Němců v 1. světové válce.

Obrázek je sice z 28. 1. 2012, u kříže byl ale umístěn již v prosinci 2011. Jan Staněk dezinformoval návštěvníky textem v zaskleném obrázku.

Při 120. výročí rozhledny Štěpánky Staněk tabulku raději umístil na zadní stranu kříže. Znalci nevěřili, většina uvěřila.

Již v roce 2013 přišel vyzpovídat správce rozhledny Štěpánka Jana Staňka redaktor České televize.

Točili to pro pořad Náš venkov 18.5.2013. Výpověď Jana Staňka dokazuje, že jeho znalosti o válečné historii pozemku pod rozhlednou jsou "zvláštní".

Rozhovor začíná Staněk, hovoří o žulovém kříži, říká: "O tom se strašně málo ví. O tom jistě. A vlastně spoustu let to bylo zarostlý těch šedesát let po tu dobu tu rostly stromy x let. Zbylo tady pouze torzo toho kříže. Teprve to je dva roky nazpátek co tady ta věc se obnovila. Má to bejt jako symbolický místo, symbolickej německej hřbitov. Pomník takovej, obětem války, ať už první, nebo druhý z obyvatel zdejších vesnic....

Jsou takový akce jakoby usmíření. Ty vztahy tady nebyly jednoduchý Čechů s Němcema, ačkoliv tu dobu já nepamatuji. Jednak jsem žil v úplně jiném kraji. Budiž to takový do budoucna pro naše vzdálený potomky vzkaz že, můžeme spolu existovat. A tak, či společně a v dobrým dál. ...Redaktor reaguje na Staňka: Já se na to koukám, mně to připomíná takový ty německý vyznamenání, jak měli prostě za války ty válečný kříže atd. A není to tak takový až hodně skoro jako náckovskej, taková jako přímá souvislost?

Staněk: V každém případě ten kříž je největší v republice. Někdo by to moh nazvat kontraverzní stavbou nebo takovým počinem, ale....pomlka...Já si myslím, že bysme mohli zapomenout, jestli to aspoň trochu jde, nebo......zapomenout se samozřejmě nedá nic, ti Němci napáchali strašně moc zla tady.

Redaktor: Spíš jde o tu ideologii. Ne o tom, že se zmařilo spoustu těch kluků obyčejných, o tom nikdo nemluví, to je jasná ztráta na všech stranách. To je jasný. Ale spíš, že to připomíná tu ideologii, která je evidentně špatná, v podstatě zakázaná, ta symbolika by se vlastně neměla používat.

Problém s křížem řešil i PhDr. Uhlíř.

Pátráním jsem zjistil, že někdy v roce 2018 se doktor Uhlíř vydal na výlet. Nejprve navštívil rozhlednu Štěpánku a následně došel až k žulovému kříži. Ihned mu došlo, že se jedná o žulový Železný kříž 1939 II. stupně. Velmi se rozčílil. Při návratu na chalupu se zastavil v restauraci Na Prdku.

V hospodě sedělo asi dvacet lidí. Rozčílený doktor Uhlíř tam přítomným občanům emotivně sděloval, že tento nacistický kříž musí okamžitě pryč, nejlépe někam do muzea. Po dobu cca 3 měsíců trvale žádal místostarostu Pelce a starostu Marka, že ten kříž musí co nejdříve zmizet. Čas ubíhal a nic se nedělo.

Během této pauzy se místostarostovi Pelcovi podařilo doktora Uhlíře přesvědčit, aby počkal, že to Kořenov vyřeší po volbách. Po volbách místostarosta a starosta překvapivě doktora Uhlíře přesvědčili, že pro ně je velmi důležité, aby tam kříž zůstal. Ještě víc všechny překvapilo, že jim po roce jednání doktor Uhlíř připravil text tak, jak ho zejména Pelc, Marek a Plecháč chtěli. Kořenovští se u symbolu Třetí říše chtěli usmířit. Tento text dezinformuje návštěvníky na informační tabuli dodnes.

Doktor Uhlíř sice v textu odhaluje záměrné podvody a lži s pomocí kterých byl nacistický kříž obnoven. Nezabývá se však důvody, které vedly k tajnému nepovolenému obnovení symbolu Třetí říše. Vyhýbá se zásadní otázce, zda znovuodhalení nacistického žulového Železného kříže je neonacistickým činem a zda tento čin odporuje zákonům ČR.

Doktor Uhlíř, přestože po dobu tří měsíců tvrdil, že se nacistický žulový kříž musí co nejdříve odstěhovat do muzea, najde po roce" důvody", proč se symbol Třetí říše do muzea stěhovat nemusí. Podle něho stačí vedle kříže umístit tabulku, kde se napíše

" ....Kořenovský žulový Železný kříž představuje nepochybně symbol Třetí říše , jeho ponechání na místě však svědčí o sebevědomí, toleranci a dobré vůli obce Kořenov, vlastnostech, které by po každé válce měli vítězové projevovat vůči poraženým..."

Tento text není pravdivý. Nacistický kříž nepatří obci Kořenovu, takže kořenovští nemohou rozhodovat o osudu nacistického kříže. Rozhodovat o osudu tohoto nacistického kříže může majitel pozemku a kříže - Český stát.

Ještě závažnější je skutečnost, že tento nacistický kříž obnovili neonacisté. Usmiřovat se u žulového nacistického Železného kříže 1939 II. stupně, který odhalil v roce 1944 Konrad Henlein a v roce 2011 neonacisté, je nepřijatelné!!!

Uhlířův text splnil požadavek zastupitelů - podnikatelů obce Kořenova.


Text napsal doktor Uhlíř v říjnu 2018. Napsal ho zdarma. Zastupitelé obce Kořenova ho schválili až v květnu 2019. Na nové informační tabuli se objevil až v červenci 2019.

Železný kříž

Dějiny tohoto vyznamenání sahají až do roku 1813, kdy jej založil pruský král Friedrich Vilém III. Bylo udělováno za statečnost před nepřítelem, a to pouze v době válečného stavu, tj. v letech 1813-1815 (tzv. osvobozovací války s Napoleonem), 1870-1871 (prusko-francouzská válka), 1914-1918 (I. světová válka) a 1939-1945 (II. světová válka). Uděloval se ve dvou třídách, navazoval na něj Velkokříž Železného kříže (v letech 1813-1945 jej získalo pouze 18 osobností). Za II. světové války měl pokračování v podobě Rytířského kříže Železného kříže a následnými stupni s dubovou ratolestí, meči a brilianty (v letech 1939-1945 udělen v počtu 8 397). Mimořádné pocty se dostalo pilotu střemhlavého bombardéru Junkers Ju 87G, Hansi U. Rudelovi, který - jako jediný voják říšské branné moci - obdržel Rytířský kříž Železného kříže s dubovou ratolestí ve zlatě, meči a brilianty (prosinec 1944). Po pádu Třetí říše Železný kříž jako vyznamenání zanikl, návrh na jeho obnovení podaný v roce 2007 Spolkový sněm zamítl. Stylizovaný Železný kříž používá od roku 1956 jako své označení Bundeswehr. Žulový Železný kříž vztyčený v květnu 1944 u rozhledny Štěpánka místními Němci, byl odvozen ze vzoru Železného kříže 1939, tj. nesl uprostřed hákový kříž - znak NSDAP a pozdější výsostný znak Třetí říše. Byl vztyčen na památku padlých příslušníků říšské branné moci a Zbraní SS z Kořenova a okolních měst a vesnic, přičemž každé z těchto konkrétních míst bylo symbolicky zastoupeno kamenem. Tak vznikl kamenný kruh v čele se žulovým Železným křížem, kam byly až do roku 1945 kladeny květiny za padlé Němce. Ihned po zániku Třetí říše, tj. v květnu 1945, Češi z kříže nejprve odstranili hákový kříž a vzápětí žulový Železný kříž rozlomili a shodili ze svahu. Na původním místě zůstal pouze jeho podstavec. V roce 2011 byly části žulového Železného kříže znovu nalezeny, vyneseny zpět na plošinu, sestaveny a instalovány do původní podoby. Stalo se tak iniciativou několika místních nadšenců, příznivců vojenské historie, avšak stalo se tak bez vědomí vlastníka pozemku, obce Kořenov. Touto v podstatě ilegální cestou byl obnoven nacistický památník, jediný svého druhu v České republice. Pro návštěvníky rozhledny Štěpánka i v turistických průvodcích a knihách však byl, zřejmě záměrně mylně, prezentován jako tzv. maltézský kříž - symbol obětí II. světové války. Obec Kořenov si je vědoma kontroverzní skutečnosti znovu vztyčení tohoto žulového Železného kříže. Před odstraněním a převezením do muzea však dala přednost jeho ponechání na místě za podmínky současné instalace příslušného vysvětlujícího komentáře. Kořenovský žulový Železný kříž představuje nepochybně symbol Třetí říše, jeho ponechání na místě však současně svědčí o sebevědomí, toleranci a dobré vůli obce Kořenov, vlastnostech, které by po každé válce měli vítězové projevovat vůči poraženým. Otázkou zůstává, zda, vzhledem k poválečnému vývoji světa rozděleného mezi Spojené státy americké a Svaz sovětských socialistických republik, II. světovou válku neprohrála Evropa jako celek. Bývalé Československo v předmnichovských hranicích ztratilo v letech 1939-1945 více než 600 000 obyvatel - šlo nejen o Čechy, Židy, Slováky, Rusíny a Romy, ale také samozřejmě o Němce. To bychom měli mít na paměti při zastavení u kořenovského žulového Železného kříže.

PhDr. Jan B. Uhlíř, Ph.D., historik a soudní znalec se specializací na nacismus, fašismus, neonacismus, neofašismus, II. světovou válku, Třetí říši a Protektorát Čechy a Morava

Luboš Marek, starosta obce Kořenova

říjen 2018

PhDr. Uhlíř vycházel z informací, které mu zřejmě předložili zastupitelé Stanislav Pelc, Luboš Marek a Vlastimil Plecháč. Podle zápisu z jednání zastupitelstva 15.5. 2019:

"Stanislav Pelc informuje, že o kříži jednali s panem Uhlířem celý rok. Luboš Marek navrhuje ke kříži umístit desku s tímto textem tak, aby nedocházelo k mylným výkladům o jeho významu. ....Roman Čermák se domnívá, že by se ta deska měla umístit ke kříži, tam je ten kříž doma, jako zde byli doma ti Němci, je dobré, aby se to vysvětlilo a přestanou chodit takové napadající maily o jeho významu. Vlastimil Plecháč zdůrazňuje, že je dobře, že posudek napsal pan Uhlíř, protože je v republice nejlepším specialistou na danou problematiku. ......Stanislav Pelc sděluje, že bude nutno opravit i hlavní poutač, kde se píše o maltézském kříži."

(Hlavní poutač nebyl dodnes opraven. Stále se zde lže o maltézském kříži).

Tolik zápis z jednání zastupitelstva obce Kořenova z 15.5.2019.

Vzhledem k tomu, že víme, že doktor Uhlíř trval po dobu tří měsíců na převezení kříže do muzea (měl stejný názor jako my, odpůrci), museli se tito zastupitelé-podnikatelé hodně snažit.....

Vysvětlující text PhDr. Uhlíře

byl psán v době, kdy nebyla zhotovena žádná literární rešerše o tomto nacistickém Háji hrdinů. Doktor Uhlíř převzal zřejmě od zastupitelů Pelce a Marka zavádějící nepodložené informace, které doktor Uhlíř vložil do textu:

-tvrzení, že kříž byl vztyčen v květnu 1944 místními Němci není pravdivé,

pietní místo vybudovaly a kříž vztyčily nacistické špičky okresu Jablonec (lektoři ze školícího nacistického střediska z Rösslerbaude), pietní místo bylo odhaleno slavnostně Konradem Henleinem 22.10.1944

-tvrzení, že byl vztyčen na památku padlých příslušníků říšské branné moci a Zbraní SS není pravdivé,

pietní místo vybudovali nacističtí lektoři ze školícího střediska na Rösslerbaudě, vybudovali ho pro JIMI vybrané příkladně hrdinně padlé nacisty, tito lektoři pak nechali přivézt za každého vybraného hrdinu kámen z obce jeho bydliště

-tvrzení, že z kamenů vznikl kruh v čele se žulovým křížem není pravdivé

- podle doložených dokumentů (německý tisk, letecké snímky, fotografie Putujících, ze svědecké výpovědi a z fotografie pachatelů) se jednalo o malé pietní místo o ploše menší jak 50 m2, které bylo umístěné mimo osu rozhledna - kříž, na pravé straně při pohledu na kříž

-tvrzení, že tam byly až do roku 1945 kladeny květiny za padlé Němce, není přesné, květiny k symbolickým kamenům hrdinně padlých nacistů

pokládali především nacisté; byl to projev úcty vůči hrdinům, kteří dokázali položit život za ideály národního socialismu; Háj hrdinů ležel v zakázaném vojenském pásmu - rozhledna sloužila jako vojenská pozorovatelna-přístup k němu byl pouze pro vybrané spolehlivé nacisty; mj. v roce 1944 byla tuhá zima, hodně sněhu, místo bylo špatně přístupné

-tvrzení, že Češi ihned po zániku Třetí říše odstranili z kříže nejprve hákový kříž a v zapěti Železný kříž rozlomili a shodili ze svahu,je anonymní a příliš strohé, hákový kříž částečně odstřelila odzbrojená hlídka tří Čechů 8.5.1945 ráno; po několika týdnech přijela ke Kříži zla skupina 150-ti převážně věřících vlastenců z Turnova, která tento symbol zla, po náboženském kázání, svrhla do rokle

- v této informační tabuli chybí upozornění RNDr. Ivana Šolce z let 2001 až 2002, kdy v časopise Náš Turnov a Od Ještěda k Troskám zveřejnil zprávu, že se uvažuje o znovuobnovení tohoto kříže a že o znovuobnovení stojí prý především zahraniční návštěvníci

-tvrzení, že obnovení kříže se stalo bez vědomí vlastníka pozemku, tj. obce Kořenova, není pravdivé; obec Kořenov není majitelem pozemku, kořenovští uvedli PhDr. Uhlíře v zásadní omyl, Uhlíř na základě této nepravdivé informace vymyslel neplatný příběh tj., že obec Kořenov si je vědoma kontroverzní skutečnosti znovu vztyčení tohoto žulového Železného kříže. Před odstraněním a převezením do muzea však dala přednost jeho ponechání na místě za podmínky současné instalace příslušného vysvětlujícího komentáře. Kořenovský žulový Železný kříž představuje nepochybně symbol Třetí říše, jeho ponechání na místě však současně svědčí o sebevědomí, toleranci a dobré vůli obce Kořenov, vlastnostech, které by po každé válce měli vítězové projevovat vůči poraženým.

Toto vykonstruované řešení je neplatné, protože pozemek ani žulový kříž obci Kořenovu nepatří. Skutečnost svědčí o jiných vlastnostech obce Kořenova.

Žulový nacistický kříž byl obnoven na základě lží a podvodů.

Tento nacistický kříž vznikl tajně a podvodem skupinou, ve které jsou neonacisté a osoby, které mají k neonacismu velmi blízko.

-tvrzení, že pro návštěvníky rozhledny byl žulový Železný kříž 1939 II. stupně v turistických průvodcích a knihách veden záměrně mylně, byl prezentován jako tzv. Maltézský kříž - symbol obětí II. světové války, není pravdivé, vznik tohoto kříže do června 2019 je ÚČELOVĚ v knihách a průvodcích prezentován, jako symbol obětí německých vojáků padlých vojáků v I. světové válce, s tím, že kříž zde byl instalován někdy v roce 1918

- tvrzení, že v roce 2011 byly zbytky kříže sestaveny do původní polohy z roku 1944 a tvrzení, že sestavení kříže provedla z vlastní iniciativy skupina několika místních nadšenců, je nepřesné, a proto nepřijatelné,

má být: sestavení kříže provedla z vlastní iniciativy skupina několika místních pravicových extremistů, neonacistů.

PhDr. Jan B. Uhlíř, který je pod tímto textem podepsán, legalizuje tímto svým podpisem de facto jeho znovuobnovení. Pomíjí své původní podezření, že  kříž obnovili neonacisté A ŽE KŘÍŽ MUSÍ BÝT CO NEJDŘÍVE PŘEVEZEN DO MUZEA. Vyhýbá se zásadním otázkám: ZDA OBNOVENÍ KŘÍŽE JE NEONACISTICKÝM ČINEM A ZDA JEHO OBNOVENÍ ODPORUJE ZÁKONŮM TÉTO REPUBLIKY. Je to proto, že hledá řešení, aby vyhověl kořenovským podnikatelům - zastupitelům a kříž nemusel jít do muzea, jak si původně i doktor Uhlíř přál.

Doktor Uhlíř ví, že pachatelé jsou zřejmě neonacisté a obnovení kříže zřejmě i propagace nacismu.

Výroky pana Uhlíře jsou uvedeny v článku Tajný nacistický pomník v Jizerských horách ze dne 13.05.2019.

PhDr. Uhlíř redaktorovi Ivanu Motýlovi zde mj. sděluje výrazně zkráceno:

Až loni v létě mu došlo, že jeho obnovení byla hodně kontroverzní událost. A zřejmě i propagace nacismu. Sdružení Jizeran totiž nechalo z trosek povstat památník z roku 1944 ve tvaru Železného kříže, jednoho z vyznamenání nacistické Třetí říše. "Schází tu jen hákový kříž ve středu kříže. Ale když se podíváte blíže, jeho tvar je v kameni dosud patrný," ukazuje historik stopy haknkrajce. Ano, svastiku lze nahmatat prsty. Ilegální obnova monumentu.

"V podstatě ilegální cestou tak byl obnoven nacistický památník.

... pomník pod rozhlednou Štěpánka se stává kultovním místem neonacistů. "Co myslíte, proč se tu letos dvacátého dubna objevilo tolik svíček?" ptá se historik a ukazuje ke kamenům (menhirům), které jsou součástí areálu. U každého z nich stojí obaly od vypálených svící. Dvacátéh dubna slaví neonacisté výročí narození Adolfa Hitlera. Jan B. Uhlíř je přesvědčen, že minimálně někteří členové spolku Jizeran původní význam památníku dobře znali. A rovněž skutečnost, že byl znova vztyčen díky sympatizantům krajní pravice a možná i aktivními neonacisty ...pomník pod rozhlednou Štěpánka se stává kultovním místem neonacistů.

Tolik PhDr. J.B.Uhlíř v článku Ivana Motýla 13.5. 2019

Podle nekonečné řady odpůrců je obnova nacistického žulového Železného kříže 1939 II. stupně v roce 2011 neonacistickým činem, který odporuje zákonům ČR.

Obec Kořenov není majitelem žulového Železného kříže 1939 II. stupně, není ani vlastníkem pozemku. Tito kořenovští podnikatelé - zastupitelé 2. světovou válku neprohráli, ani nevyhráli. Pozemky ani kříž jim nepatří.

Bojují o ponechání kříže pod rozhlednou Štěpánkou. Bojují o zvýšení návštěvnosti, pomník zvyšuje zisky.

Nacistický žulový Železný kříž 1939 II. stupně, který 22.10.1944 slavnostně odhalil Konrad Henlein, byl obnoven v roce 2011 podvodem, pomocí lží a nekonečnou touhou po zbohatnutí. 

Není jim nic svaté.

© 2021 Josef Doškář
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky