Nejnovější poznatky - kapitola 3

13.09.2021

Teprve letecké snímky odhalily místo a velikost nacistického Háje hrdinů z roku 1944.

Odhalily také nevratnou brutální likvidaci původního Háje hrdinů a vybudování nového pietního nacistického místa obřích rozměrů, které se stalo poutním místem neonacistů z celé Evropy.

Nebylo to jednoduché, přesto se to podařilo. Podařilo se mi vyhodnotit letecké snímky z archivu pana Františka Křůmala.

Snímek z roku 2010. Zachycuje původní nacistický Háj hrdinů z roku 1944. Má rozměry 3 x 10 m, což představuje plochu 30m2j (je červeně zakroužkována). Z pohledu od rozhledny leží vůči kříži na pravé straně. Je to ucelené skromné pietní místo, které takto popisují německé noviny z října 1944 a objevili ho i Putující v 6. nebo 7. měsíci 2011.

Snímek z roku 2012. Zachycuje vykácenou a zarovnanou plochu mezi křížem a rozhlednou. Původní pietní kameny byly odsunuty více doprava, aby nepřekážely při 120. výročí rozhledny. Nově vytvořený "sklad "kamenů" má jiný tvar. Tento sklad kamenů vyvolává podezření, že došlo k pomíchání historických menhirů s pietními kameny nacistů z roku 1944.Původní nacistický Háj hrdinů z roku 1944 byl nenávratně zničen (označeno červeně).

Snímek z roku 2016 zachycuje zásadní změnu, která proběhla po oslavách po 120. výročí rozhledny Štěpánky koncem roku 2012. Neonacisté ze skromného pietního místa, které podle pamětníků mělo 5 pietních kamenů, vybudovali nacistické poutní místo s 20 kameny o ploše 1000 m2.. V informační Staňkově tabuli dezinformačně uvádí, že tam těch kamenů bylo dokonce 30.

Letecký snímek z roku 2010 dokazuje, že nacistický Háj hrdinů bylo malé pietní místo o ploše menší jak 50 m2 s malým počtem symbolických kamenů.

                   2010                                              2012                                         2016

  Letecký snímek z roku 2010 potvrzuje to, co napsaly Gablonzer Tagblatt a Raichenberg Tagblatt 19.--23.10.44 Háj hrdinů byl skromným pomníčkem.

Viz zprávička ze dne 19.10.1944 zveřejněná v Gablonzer Tagblatt.

Pomník padlým okresu Jablonec nad Nisou u okresního školícího střediska Štěpánka

V tiché a namáhavé práci vztyčili političtí vedoucí členové z okresu Jablonec nad Nisou ve svém volnu skromný pomníček padlým hrdinům boje za naši svobodu, jenž bude představen veřejnosti tuto neděli v 11 hodin dopoledne.

Pachatelé brutálním způsobem zničili nacistický pietní Háj hrdinů.

Pachatelé se ocitli v říjnu 2011 na původním pietním místě, které vybudovali nacističtí lektoři z Rösslerbaudy, pro jimi vybrané hrdinně padlé nacisty. Na stejné místo dorazila v červnu 2011 i skupina pana Brzobohatého, která si říká Putující. Obě skupiny pietní místo zachytily na fotografiích (je zakroužkováno červeně). V roce 2012 před oslavami 120. výročí rozhledny Štěpánky pachatelé srovnali plochu mezi rozhlednou a křížem se zemí.

Pachatelé nenechali kámen na kameni. Plochu, kde létali motýli a zpívali ptáci, srovnali i s pomocí techniky se zemí.

Zlikvidovali symbolické kameny padlých nacistů. Zda případně zlikvidovali i keltské menhiry se zřejmě již nikdy nedovíme.

Pro představu pár snímků o stavu lesa před brutálním zásahem.

Ještě 31.října 2011 stál obnovený kříž mezi vzrostlými stromy.

Pachatelé si nejprve říkají Přátelé kříže. Likvidaci lesa provádějí již pod hlavičkou Jizeranu.  

V roce 2012 zlikvidovali pachatelé veškerou zeleň mezi žulovým křížem a rozhlednou Štěpánkou. Nezůstal kámen na kameni. 

Pachatelé zelený palouk s vysokými stromy zlikvidovali pomocí techniky. Povrch palouku vydřeli až na skalnato-písčité dno.

Původní Háj nacistických hrdinů, měl plochu menší jak 50 m2. Původní pietní kameny z Háje hrdinů přemístili několik metrů doprava od původního pietního místa a smíchali je zřejmě(možná) i s historickými menhiry. Původní pietní místo je označeno červeně.

Na základě informací z německého tisku, podle leteckých snímků, podle fotografií od Putujících a z fotografií pachatelů lze přibližně určit, kde pietní místo vybraných hrdinných nacistů bylo a jak bylo přibližně veliké. Koláž je vytvořena podle znalostí k datu 1.4.2021. 

Pachatelé umístili pietní kameny nacistických hrdinů a případně i historické menhiry na okraje nově vytvořené plochy. Má plochu větší jak 1000 m2.Pachatelé zvětšili původní skromné pietní místečko o rozloze 50m2 dvacetkrát. 

Místní neonacisté ho vybudovali tajně, bez povolení majitele pozemku. Vybudovali nové pietní nacistické místo obřích rozměrů, které se stalo poutním místem neonacistů z celé Evropy.

Neonacisté nosí květiny a svíčky na nové pietní místo při příležitosti významných nacistických dnů.

Jeden příklad z roku 2019

Fotografie jsou z dubna 2019!!!     

Přehledná historie nacistického žulového Železného kříže 1939 II. stupně.

Odhalen byl Konradem Henleinem 22.10.1944. Snímek byl vytvořen elektronicky podle fotografie znovu odhaleného kříže v roce 2011. Do dnešní doby nebyla zatím nalezena žádná fotografie z roku 1944. Tento kříž svalili do údolí v červnu, nebo v červenci 1945 převážně věřící vlastenci za přítomnosti evangelického kněze.

Přehledná historie nacistického žulového Železného kříže 1939 II. stupně.

Odhalen byl Konradem Henleinem 22.10.1944. Snímek byl vytvořen elektronicky podle fotografie znovu odhaleného kříže v roce 2011. Do dnešní doby nebyla zatím nalezena žádná fotografie z roku 1944. Tento kříž svalili do údolí v červnu, nebo v červenci 1945 převážně věřící vlastenci za přítomnosti evangelického kněze.

Proti obnovení kříže v roce 2011protestovala řada občanů. Protesty byly a jsou trvale zametány pod stůl. První fyzický nesouhlas s obnovením nacistického kříže se stal o Vánocích 2019. Protest byl vyjádřen pomalováním ramen levotočivými hákovými kříži. Na snímku je zachycen člen Jizeranu, který se snaží namalované kříže odstranit. Média a policie považuje tento čin za projev vandalismu. Viz https://www.novinky.cz > Krimi Vandalové o Vánocích pomalovali unikátní německý pomník .

V článku není uvedeno, že Spolek Jizeran tají skutečnost, že pomník slavnostně odhalil v říjnu 1944 Konrad Henlein. Tají skutečnost, že pietní místo tj. tzv. Háj hrdinů založili místní nacisté, lektoři z nacistického školícího střediska z Rösslerbaudy. Založili ho pro jimi vybrané hrdinně padlá nacisty.  

V článku Vandalové o Vánocích pomalovali unikátní německý pomník je uveden názor jednoho ze zakladatelů Jizeranu: 

Znovu postavením pomníku jsme chtěli poukázat na skutečnost, že v Jizerkách kdysi žili Němci a Češi vedle sebe. Vzájemně si pomáhali, protože v horách byste jinak ani nepřežili. Ano, byli to Němci, ale byli to taky obyčejní lidé jako vy a já," uvádí dále za spolek jeden z členů.

Daniel Žalman to komentoval ve Zpravodajství FTP Prima 28.12.2019:

Moje historie je taková, že jak sem chodím celý život a chodil sem, tak jsem prostě tady ten kříž našel a přišlo mi, že ta historie patří sem a vadí třeba konkrétně mně, že tady někdo historii bourá, ničí, místo, aby o ni něco učil. Tak jsem si řek prostě to krásné místo tady obnovit s tím pláckem s těma kameny, že by to bylo dobrý sehnat partu lidí a prostě to opravit. Aby to tady bylo ku prospěchu všech. A takový to smíření mezi Čechama a Němcema a ne spíš rozdělování, spíš pro to smíření. Protože tady jsme žili všichni společně, byly to přece jen Sudety a nikomu tady Němci Čechům nevadili a obráceně.

Až to válka rozdělila samozřejmě, ale tam nešel každý dobrovolně. Takže to tady postavili Němci svejm padlejm, tak to tak prostě bylo v tý době.

Z projevu Daniela Žalmana, který je členem Jizeranu, je patrné, že on je přesvědčen o tom, že toho ví o historii hodně a že by rád ty, co historii bourají, poučil. Proto si řekl, že by bylo ke prospěchu všech, sehnat partu a tady to krásné místo s těmi kameny opravit.

Vážnější nesouhlas se znovuobnovením kříže se stal v březnu 2020, kdy nepřátelé kříže vážně poškodili tři ramena kříže.                                              

V červenci 2020 se u kříže objevil protestní panel STOP NEONACISMU.

Od posledního fyzického útoku na tento symbol Třetí říše uplynul již rok. Odpůrci tohoto kříže žádají o jeho přesunutí do muzea, nejlépe do Severočeského muzea v Liberci. Píšu tyto řádky v den Vzkříšení Ježíše Krista. Den naděje, míru a usmíření. Zatímco vzkříšení žulového Železného kříže 1939 II. stupně je aktem opačným. Ve jménu tohoto kříže zemřelo mnoho milionů lidí. Toto vzkříšení vyvolalo novou zášť a nenávist mezi Čechy a Němci. Kříž a pietní místo pod rozhlednou Štěpánkou vzkřísili ti, co o historii, která se zde odehrávala ve čtyřicátých letech minulého století, nevěděli skoro nic. Je však možné, že naslouchali někomu, kdo má tento symbol Třetí říše rád.

Je proto nutné, aby se okolnostmi, za kterých byl tento nacistický kříž spolu se symbolickým hřbitovem znovu vybudován, začaly zabývat co nejdříve příslušné orgány.

Josef Doškář, badatel, 5.4.2021

© 2021 Josef Doškář
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky